+372 5626 3030
Hooldus

Hooldus

Istutamine ja hooldamine 
RAEHEKID®

Igihaljaste taimede varjutamine

Alusta varjutamisega juba detsembris, hiljemalt jaanuarikuu jooksul!

Päikeselise ilmaga soojendab päike taime okkaid ja lehti, mistõttu vesi hakkab nende pinnalt aurustuma. Kuna maapind on talvel külmunud ja juured ei saa vett kätte, siis okkad ja lehed hakkavad kuivama ning saavad põletada.
Päikesekiirgust võimendab omakorda erevalge lumi, kust kiired tagasi peegelduvad. Kui päikesepõletus on väga tugev, võib igihaljas taim hukkuda või tekitab võrasse jäädavalt pruunid laigud.
Varjutuskangas lükkab taime kasvuperioodi algust edasi kuni maapind on juba sulanud ja juured saavad maast vett kätte.

Kahel esimesel aastal, peale istutamist, peab okaspuid kindlasti varjutama. Sest noorte taimede juurestik on pinnapealne ja külmub kergesti läbi.
Eriti tähelepanelik peab olema ELUPUUHEKI varjutamisel kuna noored elupuud hukkuvad peamiselt talvise/varakevadise päikese tõttu.
Kui talv on olnud pikk ja külm, siis kevadel on maapind veel pikalt sügavalt külmunud. Sellisel juhul võiks varjutada ka vanemat elupuuhekki, eriti heki lõunapoolset külge.

Varjutamist ei vaja Meie harilik kuusk ja mänd. Samuti ei vaja varjutamist heitlehised rododendronid kuna nad heidavad lehed maha ega karda talvist ja kevadist päikest.


MILLEGA VARJUTADA?

Varjutamiseks on hea kasutada spetsiaalset varjutuskangast, mis on erineva tihedusastmega polüpropüleenist kootud võrk. 
Kaubanduses pakutavad varjutuskangad on enamasti saadaval suurte rullidena, kust mõõdetakse Teile vajalik pikkus. Kuid mugavam on kasutada varjutuskangast kotte, mille hind on reeglina märksa kallim. 

RAEHEKID™ tootevalikus on saadaval erineva suurusega VARJUTUSKOTTE- hinnatase on isegi soodsam kaubanduses ühes tükis pakutavatest varjutuskangastest.

Lisaks varjutamisele kaitseb võrkjas kude külmade tuulte eest, sest tuul võimendab tegelikke külmakraade. Tugeva tuule korral ei pea miinuskraade palju olema, et taimele võrdväärselt päikesepõletusega olulist kahju tekitada.

Kindlasti ei tohi puid/põõsaid katta katteloori või kilega, sest see võimendab päikesepõletust.


KUIDAS VARJUTADA?

Esimene tööetapp on põõsa kokkusidumine ja toestamine.
Noorte taimede võrad tuleb sügisel nööriga kergelt kinni siduda, vastasel korral vajutab lumi pehmed noored oksad laiali- need murduvad ja õige võrakuju enam ei taastu.
Väiksemate okaspuude kohale oleks kasulik teha tugiraamistik juba sügisel, sest hiljem võib toestuskeppide külmunud maasse surumine olla vaevarikas ning võra kokkutõmbamine külmal ajal põhjustab samuti väiksemaid kahjustusi.

Jaanuaris varjutuskangaga katma hakkamisel tuleb jälgida, et oleks hoolikalt kaetud taimede ladvad ja uued kasvupungad. Kuna varjutuskangas muutub talvel lume all raskeks, siis tugiraam hoiab ära väiksemate okste murdumised. Kangas seotakse puu ümber kinni nööriga.

Varjutuskangad eemaldatakse kevadel alles siis kui maapind on täiesti sulanud. See võib juhtuda alles aprilli teises pooles või isegi mai algul.

No comments.